TR EN

Altınyağ Madencilik'ten 2 Milyon Tonluk Dev Anlaşma

Altınyağ Madencilik, madencilik alanında önemli yatırımlarla bu alanda önemli hamleler yapmaya başladı.

Madencilik sektöründe önemli yatırımlar yapan Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları (#ALMAD) stratejik bir hamleye daha imza attı. ALMAD, Çan Termik Santrali ile 2 milyon tonluk kömür satışı için anlaşma imzaladı.

Anlaşmayla ilgili şirket KAP’a şu açıklamayı yaptı:

“26.10.2020 tarihli özel durum açıklamamızda belirttiğimiz üzere, Şirketimiz, T.C. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından, Malkara Kömür İşletmeleri Ticari İktisadi Bütünlüğü, yapılan ihale sonucunda şirketimiz bünyesine geçmiştir. Söz konusu kömür işletmemiz, Çan Termik Santrali ile 2.000.000 tonluk ( 1 milyon tonu opsiyonlu olmak üzere) uzun vadeli kömür satışı için çerçeve anlaşması imzalanmıştır. Şirketimiz, maden sahamızdaki kömür rezervini, bölgedeki termik santraller başta olmak üzere sanayi tesislerinde değerlendirme çalışmalarına devam edecektir.”

TESİSİ FAALİYET BAŞLADI, YENİ RUHSAT İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Bir süre önce maden sektöründe yatırım kararı alan ve bu alanda faaliyetlerine başlayan ALAMD, madencilik alanındaki faaliyetleri kapsamında, Tekirdağ İli sınırları içerisinde maden kırma-eleme zenginleştirme tesislerinde üretime başladı. Şirket, bu işletme ile Trakya bölgesinde nispeten kalorisi düşük kömürleri daha verimli hale getirip yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması hedefliyor. ALMAD, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yapılacak olan maden ruhsatları ihaleleri ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

TMSF İHALESİNİ KAZANDI, ÖDEMEYİ NAKIT YAPTI

Kısa bir süre önce TMSF’nin açtığı ihaleyi kazanan ALMAD, Malkara Kömür İşletmeleri Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satın aldı. 23 milyon 600 bin lira nakit ödeme ile Tekirdağ-Malkara'da bulunan tarla-çayır niteliğinde ve madencilik faaliyetlerine konu olan maden sahası içerisinde yer almakta olan gayrimenkuller ile muhtelif makina-hat ve ekipmanlar ALMAD’a geçti.